– Wielkanocne tradycje — wycieczka klas 1a i 1b do Muzeum Wsi Lubelskiej

W marcu klasa 1a i 1b wzięła udział w projekcie pt. „Wielkanocne tradycje”. Spotkanie ze zwyczajami zwiastującymi Zmartwychwstanie Jezusa, rozpoczęliśmy rekolekcjami w pobliskim kościele. Nauka jaką wysłuchaliśmy wskazała nam kierunek codziennego działania – przez dobre uczynki, do wieczności. Podczas lekcji religii omówiliśmy szczegółowo obrzędy Triduum Paschalnego. Razem z naszymi nauczycielkami wybraliśmy się też na wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej, by dowiedzieć się jak kiedyś przygotowywano się do Świąt Wielkiej Nocy. Nauczyliśmy się jak samodzielnie zrobić palmę oraz dostaliśmy w prezencie świąteczny gaik, który po dziś dzień ozdabia naszą klasę. Podczas lekcji dowiedzieliśmy się czym różnią się pisanki od kraszanek oraz jak dawniej wyglądał śmingus – dyngus. Wykonaliśmy również własne świąteczne jaja wielkanocne, które z wielką starannością ozdobiliśmy metodą decoupage. Znaleźliśmy też czas na wykonanie zajączków wielkanocnych oraz kartek z życzeniami. Ten przedświąteczny czas napełnił nas nadzieją na radosne Zmartwychwstanie Jezusa oraz przybliżył nas do jakże długo wyczekiwanej wiosny.

Uczniowie w Muzeum Wsi Lubelskiej - na zajęciach na temat wielkanocnych tradycji i zwyczajów

Wielkanocne ozdoby i prace uczniów - wielkanocne malowane zajączki

Uczniowie siedzą przy stole na klasowym poczęstunku wielkanocnym