– DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej wypada 13 kwietnia.

Zbrodnia katyńska była jednym z najokrutniejszych przejawów komunistycznego totalitaryzmu. W kwietniu 1940 roku strzałem w tył głowy wymordowano niemal 22 tysiące Polaków. Wśród polskich jeńców przebywających w obozach NKWD były osoby różnych wyznań i zawodów – osoby mundurowe i cywile, profesorowie, nauczyciele i kapłani. Ginęli w Katyniu, Kijowie, Charkowie, Chersoniu, w Mińsku i w Twerze. Wszystkie te ludobójstwa, dokonywane w różnych miejscach, nazywamy symbolicznie zbrodnią katyńską.

Mord na tysiącach ludzi bez wyroku sądu i z pogwałceniem wszelkich konwencji był okrutną zbrodnią ludobójstwa. Zbrodnia katyńska nie skończyła się z chwilą zamordowania ostatniego jeńca. Ona trwała nadal w postaci nieustannie powtarzanego kłamstwa. Przez blisko 50 lat ukrywano prawdę o Katyniu, nie uczono o tych wydarzeniach w szkole i nie dopuszczano tych informacji do środków masowego przekazu. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie przyznał się do popełnionej zbrodni.

I w tym roku 8 kwietnia w naszej szkole kultywowaliśmy w szczególny sposób pamięć o tych tragicznych wydarzeniach. Jako, że na terenie naszego lasku znajduje się posadzony kilkanaście lat temu DĄB PAMIĘCI, upamiętniający Ottona Gałązkę – starszego posterunkowego Policji Państwowej, syna Franciszka i Marty, urodzonego 7 października 1902 roku w Pińczynie, zamordowanego 14 kwietnia 1940 roku, złożyliśmy tam symboliczne kwiaty i zapaliliśmy znicze – KU PAMIĘCI. Ponadto uczniowie klas siódmych i ósmych wraz z panią Katarzyna Złotnik przygotowali wyjątkową lekcję historii – AKADEMIĘ – KATYŃ – ZBRODNIA NIEOSĄDZONA. Niech to będzie taki nasz mały wkład w kultywowanie pamięci o tym jakże okrutnym czasie.

I tylko pamięć została

Po tej katyńskiej nocy…

Pamięć nie dała się zabić

nie chciała ulec przemocy.

I woła sprawiedliwość

i prawdę po świecie niesie…

Prawdę o jeńców tysiącach

Zgładzonych w katyńskim lesie.

Chcemy, by pamięć o tej straszliwej zbrodni 1940 roku była żywa w kolejnych pokoleniach.

Kolaż 4 zdjęć przedstawiających występ grupy recytatorów chóru szkolnego. Widoczny jest tez Poczet Sztandarowy i uczniowie oraz nauczyciele zgromadzeni na widowni,

Dwa zdjęcia przedstawiające recytatorów.

Dwa zdjęcia przedstawiające uczniów zapalających znicz przed Dębem Pamięci.

Dwa zdjęcia przedstawiające recytatorów i chór szkolny.

About Author

Leave Comment

Back to top