– PODRÓŻ DO „ĆWIERĆLANDU”

Ćwierćland to ogromne państwo, które składa się z trzech krajów zwanych landami. W pierwszym kraju wszystko jest zielone, w drugim wszystko jest czerwone, w trzecim – żółte – tak zaczyna się bajka o Ćwierćlandzie.

Podczasobchodów Dnia Dziecka 29 maja 2024 r.  uczniowie klas I wybrali się w niezwykłą podróż do Ćwierćlandu. Korzyści z owej podróży było wiele. Dzieci zostały podzielone na 3 grupy – państwa w kolorach: zielonym, czerwonym i żółtym. Każdy zespół przyniósł do szkoły rekwizyty w
kolorze swojego kraju.

W dniu zabawy zostały wydzielone kąciki dla poszczególnych państw, które zostały rozdzielone granicami. Grupy po ulokowaniu się słuchały opowiadania pt: „Bajka o Ćwierćlandzie” i opracowywały kolejne zadania:

• a) przygotowanie krajów – ozdabianie „własnym” kolorem,
  • b) układanie hasła – okrzyku na cześć swojego państwa,
  • c) tworzenie plakatu reklamowego zapraszającego do wizyty w swoim państwie,
  • d) układanie narodowego jadłospisu swojego kraju.

Uczniowie mogli pracować tylko na terenie swojego landu, nie mogli przekroczyć granic. Po wykonaniu zadań nastąpiła prezentacja efektów ich pracy. W pewnym momencie opowiadania dzieci spotkały się w miejscu krzyżowania się „granic” państw, poprzez pojawienie się „kolorowego” dziecka – granice zostały usunięte.

Korzyści z owej podróży było wiele. Sprawdziłam:

• czy uczniowie poprawnie tworzą przepis na potrawę;
  • czy myślą twórczo;
  • czy umiejętnie pracują w grupie zadaniowej;
  • czy potrafią prezentować przed innymi uczestnikami zajęć efekty pracy twórczej
    własnej oraz całego zespołu;
  • czy potrafią definiować słowa „bezpieczeństwo”, „agresja”;
  • jakie jest ich poczucie estetyki;
  • czy szanują się;
  • czy są tolerancyjni;