– PROPOZYCJE KONKURSÓW Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

SZKOLNY KONKURS NA KARTKĘ BOŻONARODZENIOWA Z ŻYCZENIAMI W JĘZYKU NIEMIECKIM

Jest to konkurs dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Zachęcam do udziału. Szczegółowy regulamin do zapoznania się w aktualnościach.

Zapraszam klasy 8 do udziału w

IV OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO „LUST AUF LESEN?”

WAŻNE:

Uczestnicy Konkursu, którzy brali udział w zawodach etapu ogólnopolskiego, otrzymują zaświadczenia udziału w finale Konkursu uzyskując tytuł Finalisty.

Laureaci, którzy uzyskają najwyższą liczbę punktów, otrzymają tytuły laureata I, II i III miejsca. Pozostali laureaci otrzymują dyplom laureata bez podania miejsca.

Konkurs organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego i Instytut Goethego w Warszawie.

CELE KONKURSU:

• Motywowanie uczniów do uczenia się języka niemieckiego, wspieranie czytelnictwa w języku niemieckim oraz mobilizowanie ich do samodzielnej, systematycznej pracy.
  • Podnoszenie poziomu umiejętności językowych młodzieży.
  • Wdrażanie europejskich poziomów biegłości językowej zalecanych przez Radę Europy.
  • Zainteresowanie uczniów kulturą niemieckiego obszaru językowego oraz pogłębianie wiedzy w tym zakresie. 5. Kształtowanie postawy tolerancji i akceptacji wobec innych narodów, ich kultury i języka.
  • Nagradzanie wysiłków uczniów.

ORGANIZACJA KONKURSU:

1. Konkurs organizuje i przeprowadza Komitet Główny Konkursu Języka Niemieckiego „Lust auf Lesen?” powołany przez Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego.

2. Zgłoszenia uczestnictwa w Konkursie szkoły przesyłają do 18.12.2020 r. Czekam na Wasze zgłoszenia do 17 grudnia 2020r.

3. Konkurs jest trzyetapowy:

• Etap szkolny – odbędzie się 28 stycznia 2021 r. o godz. 10.00 (czwartek);
  • Etap regionalny – odbędzie się 11 marca 2021 r. o godz. 14:00 (czwartek);
  • Etap ogólnopolski – odbędzie się w siedzibie Goethe-Institut w Warszawie

(ul. Chmielna 13 a) 25 kwietnia 2021 r. (niedziela)

PRZEBIEG KONKURSU:

1. Konkurs adresowany jest do uczniów na dwóch poziomach:

• dla klas 7 i 8 rozpoczynających naukę języka niemieckiego w klasie 7
  • dla klas 6, 7, 8 szkoły podstawowej uczących się języka niemieckiego w szkole lub poza szkołą, za wyjątkiem osób, które dłużej niż 6 miesięcy uczęszczały do szkół podstawowych klas 1-6 lub przedszkola na terenie krajów niemieckojęzycznych

2. Etap szkolny i regionalny przeprowadzone będą w formie pisemnej na dwóch poziomach, etap ogólnopolski w formie pisemnej i ustnej na dwóch poziomach.

3. Do etapu regionalnego zakwalifikowani zostaną uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 75% punktów możliwych do zdobycia w etapie szkolnym. W przypadku, gdy liczba uczestników w etapie regionalnym przekroczyłaby możliwości organizacyjne Komitetu Regionalnego, dopuszcza się podniesienie progu procentowego.

4. Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowani zostaną:

• uczniowie z 2 najwyższymi wynikami z każdego oddziału na poziomie A1, A2 oraz na poziomie A2, B1
  • oraz uczniowie, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów w etapie regionalnym

w skali całego kraju na poziomie A1, A2 oraz A2, B1.

W etapie ogólnopolskim bierze udział około 112 osób (po 56 osób na każdym poziomie).

O liczbie zakwalifikowanych decyduje ostatecznie Komitet Główny.

Etap szkolny 28 stycznia (czwartek) godz.10:00

Etap szkolny organizuje i przeprowadza Szkolna Komisja Konkursowa.

Test na etapie szkolnym składa się z części leksykalno-gramatycznej i części sprawdzającej rozumienie tekstu czytanego.

Zadania nie wykraczają poza poziom:

• A1, A2 wg europejskich poziomów osiągnięć językowych zalecanych przez Radę Europy (dla uczniów klas 7 i 8 rozpoczynających naukę języka niemieckiego w klasie 7)
  • A2, B1 wg europejskich poziomów osiągnięć językowych zalecanych przez Radę Europy dla uczniów klas 6, 7, 8 szkoły podstawowej.

Czas trwania eliminacji szkolnych: 60 minut.  Praca nie może być pisana ołówkiem i nie wolno używać korektora.

PROPOZYCJA 3

KONKURS DLA UCZNIÓW KLAS 7 I 8 NA PLAKAT O TREŚCIACH KULTURO – I REALIOZNAWCZYCH: „DAS MÖCHTE ICH MAL SEHEN, HÖREN, ERLEBEN…“

Organizatorem konkursu jest Medioteka Języka Niemieckiego w Lublinie i Goethe-Institut w Warszawie.

Konkurs trwa od 03.02.2021 do 14.03.2021.

CELE KONKURSU:

• Zachęcenie uczniów do rozwijania kompetencj kulturo- i realioznawczych zwiazanych z poznawaniem Niemiec,
  • nauka języka niemieckiego skierowana na działanie,
  • rozwijanie kompetencji językowych,
  • zachęcenie uczniów szkół do samodzielnego uczenia się zgodnie z preferencjami.

W Konkursie może brać udział grupa uczniów uczących się języka niemieckiego zwana dalej „Zespołem” (Uczestnicy Konkursu).

Konkursie może wziąć udział dowolna liczba zespołów z jednej szkoły.

W skład Zespołu może wchodzić od 1 do 3 osób. Wszyscy członkowie Zespołu muszą brać udział w jego działaniach.

ZADANIE KONKURSOWE I PRZEBIEG KONKURSU:

Zespoły pod opieką Nauczyciela przygotowują plakat o wybranym mieście lub regionie Niemiec.

Plakat powinien być wykonany zgodnie z zasadami zawartymi w poradniku „Plakaty edukacyjne na lekcjach języka niemieckiego” o wybranym mieście lub regionie Niemiec.

Poradnik „Plakaty edukacyjne na lekcjach języka niemieckiego” dostępny w linku na stronie Goethe-Institut: https://www.goethe.de/ins/pl/de/spr/eng/dhk/mat.html

KRYTERIA OCENY:

Kryterium podstawowe: jednojęzyczność (wszystkie treści na plakacie muszą być przygotowane w języku niemieckim).

W skali od 1 do 5 oceniane będą następujące elementy:

• Treść
  • Kompozycja
  • Forma
  • Oryginalność

NAGRODY:

Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy.

Jury przyzna trzy nagrody oraz wyróżnienia.

Nagrodami będą gry planszowe oraz zestawy książkowe typu Leichte Lektüren w języku niemieckim.

Czekam na Wasze zgłoszenia do 22 grudnia 2020r.

ZAPRASZAM DO UDZIAŁU

Beata Rakoczy – nauczyciel języka niemieckiego