– 23 LUTEGO 2021 – OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

Z okazji nadchodzącego Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który przypada w dniu 23 lutego, nasza szkoła włączyła się w obchody tego dnia z akcją psychoedukacją dla pracowników szkoły, dzieci i młodzieży.

Przy wsparciu PCK i Ośrodka Referencyjnego Wsparcia Psychospołecznego Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń CK/CP przygotowaliśmy materiał informacyjny z zakresu edukacji emocjonalnej:

„Co powinniśmy wiedzieć o depresji i zdrowiu psychicznym?”

Zwróciliśmy uwagę na aspekt zdrowia psychicznego, bez którego nie ma zdrowie szeroko pojętego. Zdrowie psychiczne nie jest niczym stałym. Trzeba je pielęgnować. A jeśli czujemy, że coś jest nie tak, trzeba zgłosić się do odpowiedniego lekarza. Zupełnie tak samo jak w przypadku zdrowia somatycznego. Jeśli boli nas serce to idziemy do kardiologa, jeśli podejrzewamy u siebie depresję, zmagamy się z silnym lękiem lub trudnymi emocjami idziemy do psychiatry i psychologa.

Przedstawiliśmy kilka faktów o zdrowiu psychicznym, które warto znać:

  • co czwarta osoba na świecie zmaga się z problemami psychicznymi;
  • każdą chorobę i zaburzenie psychiczne można leczyć – istnieją sprawdzone metody leczenia farmakologicznego i terapeutycznego dla każdego z zaburzeń psychicznych;
  • duży wpływ na proces zdrowienia ma otoczenie chorującego – wspierając osobę chorującą i będąc przy niej, pomagamy jej wrócić do zdrowia;
  • na zdrowie psychiczne składają się: komfort psychiczny, prawidłowe relacje społeczne oraz dobra kondycja zdrowotna;
  • psychiatra zajmuje się nie tylko depresją – może leczyć również wszystkie inne choroby psychiczne, np. schizofrenię, zaburzenia lękowe, obniżenie nastroju.

ZDROWIE PSYCHICZNE NIE JEST STAŁE – TRZEBA O NIE DBAĆ

Dzieci z klas 0 – 3 to wiedzą!  W przerwie między lekcjami chętnie relaksowały się poprzez kolorowanie mandali. Kolorowanki są bardzo dobre na poprawę samopoczucia u dzieci młodzieży i dorosłych. Pomagają zredukować stres. To sprawdzona metoda terapeutyczna, co widać w naszej galerii. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

opracowanie: Beata Rakoczy – pedagog

About Author

Leave Comment

Back to top