– REFLEKSJE UCZNIÓW PO TYGODNIU „BUDOWANIA RELACJI” 17-25.05.2021

W dniach 17-25 maja 2021 w naszej szkole miał miejsce tydzień „Budowania Relacji”. Wychowawcy poszczególnych klas spytali uczniów jakie są ich odczucia. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami.

Klasy 4 – opracowanie: p. J. Strzałka-Prawdzik

• Uczniowie są bardzo zadowoleni, że spotkali się z kolegami i koleżankami;
  • Podoba im się, że nie było kartkówek, sprawdzianów, odpytywania na stopnie, sprawdzania zeszytów itp;
  • pozytywnie ocenili zajęcia z wychowawcami, podczas których uczestniczyli w różnych zabawach integrujących zespoły klasowe (zabawy w klasie i na boisku, kalambury, słodkie powitania, lekcje z grami planszowymi);
  • Chętnie rozmawiali z nauczycielami o swoich odczuciach związanych z nauką zdalną i obawach związanych z powrotem do szkoły;
  • Lekcją, na którą czekali najbardziej, był oczywiście w-f, zwłaszcza wg chłopców;
  • Niestety czują się już trochę zmęczeni!!!

Klasy 5 – opracowanie p. E. Krysa

Klasa 5a:

Cały tydzień był bardzo fajny. Wszyscy nauczyciele byli pozytywnie nastawieni, nie rozliczali nas, nie robili sprawdzianów. Bardzo dużo rozmawialiśmy. Dostaliśmy nawet słodki poczęstunek. Na lekcjach powtarzaliśmy i utrwalaliśmy wiedzę grając w gry zespołowe.

Klasa 5 b:

Cieszymy się, że wróciliśmy do szkoły, że mogliśmy spotkać się z koleżankami, kolegami i nauczycielami. W tym tygodniu bardzo nam się podobała luźna atmosfera w szkole. Na lekcjach pracowaliśmy w grupach, graliśmy w quizy, gry dydaktyczne. Nauczyciele byli mili i dużo z nami rozmawiali na luźne tematy. Mieliśmy ciekawe spotkanie z paniami z poradni, podczas którego rozmawialiśmy o wyborze przyszłego zawodu. W piątek przynieśliśmy różne gry – najlepiej bawiliśmy się grając w “5 sekund”, bierki i “Business”.

Klasy 6 – opracowanie p. K. Złotnik

Od długiego czasu musieliśmy sobie wszyscy radzić w nowej rzeczywistości. Zamiast zwykłych lekcji w szkole były zajęcia online. I nareszcie w maju wróciliśmy do szkoły w systemie hybrydowym. W związku z tym zadaliśmy uczniom kilka pytań:

1. Jak czujecie się po powrocie do szkoły?
  2. Jak wam się lepiej pracowało: online, czy w szkole i dlaczego?
  3. Czy macie jakieś obawy?
  4. Co was zaskoczyło?
  5. Jaki stosunek mają do was nauczyciele?
  6. Czy tęskniliście za szkołą?

Odpowiedzi były oczywiście bardzo różne.

Oto taki skrót wypowiedzi naszych podopiecznych:

Uczniowie klas szóstych byli bardzo zadowoleni, że ten pierwszy tydzień jest przygotowany w taki szczególny sposób. Dzięki temu czują się dobrze, nie stresują się, cieszą się, że spotkali swoich kolegów i koleżanki z klasy. Niektórzy mieli obawy, że nauczyciele będą sprawdzać zeszyty, ćwiczenia i ogólnie poziom zdobytej wiedzy, a tu niespodzianka i te pierwsze dni okazały się bardzo przyjemne. Nauczyciele są raczej przyjaźnie nastawieni do dzieci i jest tak ”normalnie”. Oczywiście niektórzy doceniali pracę online, gdyż nie trzeba było aż tak wcześnie wstawać, mieli więcej czasu dla siebie i tak troszkę wygodniej, ale za to w szkole jest łatwiej się skupić i poradzić w trudnej sytuacji. Najbardziej podobał się uczniom  pomysł na organizację zajęć w formie zabaw  i gier. To był strzał w dziesiątkę J Bardzo pozytywnie reagowali też na spotkanie z pedagogiem szkolnym, który wręczał dzieciom naklejki z pozytywnymi myślami, dzięki temu dzieci czuły się bardzo podbudowane. Będą to długo wspominać.

Klasy 7 – opracowanie p. W. Kusio

• Uczniom klas 7a i 7c bardzo podobał się pierwszy po kilku miesiącach nauki zdalnej tydzień w szkole.
  • Byli bardzo zadowoleni z braku prac klasowych, sprawdzianów i karkówek.
  • Podobało im się, że nauczyciele nie rozpoczęli od sprawdzania zeszytów i stanu wiedzy z poszczególnych przedmiotów.
  • Byli bardzo zadowoleni ze możliwości spotkania się z rówieśnikami z klasy i szkoły. Bardzo dużą niespodzianką były plakaty powitalne. Podobał się także piątkowy pomysł gier planszowych ( szczególnie jeśli wypadał na grupie pewnych przedmiotów)
  • Pojawiła się możliwość osobistego załatwienia kilku spraw z nauczycielami i wychowawcą (oddania zaległych prac pisemnych, wyjaśnienia trudności w dostępie do e- podręczników, odtworzenia dostępu do dziennika Vulcan)
  • Uczniowie chętnie opowiadali o swoich odczuciach podczas edukacji zdalnej.
  • Prosili o możliwości wychodzenia na boisko szkolne w kolejnych tygodniach.

W klasie 7c i 7a nauczyciele przeprowadzili lekcje wychowawcze na których uczniowie wyrazili swoje obawy i nadzieje związane z powrotem do szkoły. Obawy dzieci dotyczą jedynie końca roku szkolnego i wystawiania ocen. Niektóre przedmioty sprawiały uczniom podczas edukacji zdalnej większe problemy.