– Szkoła Przyjazna Wodzie „AKTYWNI BŁĘKITNI”

polskie wody, aktywni błękitni
Program skierowany jest do uczniów, nauczycieli oraz rodziców dzieci szkół podstawowych woj. lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego (zlokalizowanych na obszarze działania RZGW w Lublinie).

Program „Aktywni Błękitni” zajmuje się realizacją edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych. Program zakłada wykorzystanie infrastruktury hydrotechnicznej w terenowych zajęciach edukacyjnych.

Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Infrastruktury, Ministra Klimatu i Środowiska oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty.

REALIZACJA PROGRAMU
Program trwa od 1 listopada 2021 do końca czerwca 2022.
Wymagane działania:
  • przeprowadzenie zajęć edukacyjnych – 2 lekcji w zakresie edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy oraz bezpiecznego korzystania z zasobów wodnych
  •  w ramach programu uczniowie szkoły wezmą udział w pokazach ratownictwa wodnego zorganizowanego przez Policję, Straż Pożarną lub WOPR
  • zorganizowany zostanie konkurs tematyczny w zakresie wiedzy o wodzie: woda jako źródło życia, woda jako miejsce pracy i wypoczynku, woda jako droga transportu, woda jako źródło energii i surowców.
  • po przeprowadzeniu zajęć szkoła deklaruje udział w akcji sprzątania terenów wokół wody – „Strażnik Czystych Wód” polegającej na aktywnym zaangażowaniu uczniów i rodziców w działania związane z utrzymaniem czystości rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych lub terenów przyległych
  • istnieje możliwość zorganizowania zajęć w terenie i zwiedzania obiektów hydrotechnicznych będących w zarządzie PGW WP RZGW w Lublinie
PRZEWIDYWANE EFEKTY DZIAŁAŃ
Przewiduje się, że efektem prowadzonych w szkole działań będzie:
  • wyrobienie poprawnych nawyków wykorzystania wody
  • rozwój zainteresowań, kreatywności w zakresie sportów wodnych i korzystania z zasobów wodnych
  • większe zaangażowanie ze strony uczniów, nauczycieli i rodziców w działania z zakresu dbałości o wodę
  • wspólna zabawa w zdrowym środowisku
  • wzrost świadomości i wiedzy w zakresie zagrożeń jakie niesie woda
  • uczniowie poznają zasady bezpiecznej rekreacji nad wodą (kąpiel w niedozwolonym miejscu, skakanie do wody itp.), w tym zasad bezpiecznego uprawiania sportów wodnych, uczestniczą w pokazach ratownictwa wodnego
  • uczniowie wiedzą jak racjonalnie korzystać z wody i dbać o nią (dobre nawyki)
  • szkoła organizuje lub współpracuje z organizacjami zapewniającymi wypoczynek letni dzieci połączony z rekreacją wodną
  • uświadomienie uczniom wpływu stanu otaczającego środowiska na rozwój oraz zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka
  • wzrost wiedzy na temat bezpiecznego odpoczynku i korzystania z zasobów wodnych
ZASADY CERTYFIKACJI
Certyfikat PGW WP Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie stanowi zwieńczenie Programu „AKTYWNI BŁĘKITNI Szkoła Przyjazna Wodzie” skierowanego do uczniów oraz nauczycieli szkół podstawowych woj. lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego.

Certyfikat potwierdza spełnianie przez szkołę kryteriów szkoły promującej proekologiczne postawy oraz wyrobienie wśród uczniów nawyków bezpiecznego i aktywnego korzystania z zasobów wodnych.
Szkoły, które posiadają aktualny Certyfikat, tworzą sieć szkół wspierających upowszechnianie wiedzy na temat szeroko rozumianej gospodarki wodnej i bezpiecznego korzystania z wody.

Certyfikat jest okresowy  – przyznawany na max. 2 lata.
Po upływie tego okresu istnieje możliwość przedłużenia Certyfikatu poprzez udział w kolejnej edycji programu.