– MASZ WPŁYW NA DOBRĄ ATMOSFERĘ

Atmosfera ziemska to powłoka gazowa otaczająca Ziemię. Sięga ponad 1000 km nad jej powierzchnię. Wypełnia ją powietrze, które jest mieszaniną gazów takich jak azot, tlen, argon i inne.

Atmosfera ziemska jest dla nas bardzo ważna. Ogrzewa powierzchnię Ziemi i zmniejsza różnicę temperatur między dniem i nocą. Ma wpływ na istnienie życia na naszej planecie. Chroni nas również przed promieniowaniem ultrafioletowym. Dlatego też, powinniśmy o nią dbać. Jak możemy to zrobić?
Z odpowiedzią przyszło nam nasze miasto – Lublin, które już w ubiegłych latach zaproponowało kampanię edukacyjną pod nazwą ,,Miasto to też Twój dom
– Masz wpływ na dobrą atmosferę”. 16 marca 2022 roku także
i moja klasa, czyli 4c przyłączyła się do tej kampanii. Jej celem jest kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczniów, edukacja w zakresie ochrony powietrza, racjonalnego korzystania z ciepłej i zimnej wody oraz zrozumienie wpływu marnotrawienia ciepła na zasoby Ziemi. Postanowiliśmy dołączyć do tej kampanii, ponieważ wszyscy oddychamy tym samym powietrzem. Dlatego też, solidarnie wszyscy musimy zadbać o jego czystość i jakość.

W ramach kampanii, w szkole miały miejsce różne wydarzenia. W naszej klasie została przeprowadzona lekcja przyrody na temat: ,,Masz wpływ na dobrą atmosferę”. W czasie jej trwania zobaczyliśmy zjawisko dyfuzji atramentu
w wodzie. Polegało ono na tym, że atrament samorzutnie rozprzestrzeniał się
w niej. W taki sam sposób w powietrzu rozchodzą się pyły rakotwórcze, toksyny i metale ciężkie. Przy dużej wilgotności i bezwietrznej pogodzie tworzą duszący smog. Na zajęciach poznaliśmy także źródła tych zanieczyszczeń: palenie węglem, drewnem czy śmieciami w piecach i kuchniach węglowych  oraz zbyt duża ilość samochodów poruszających się dookoła nas, które wykorzystują paliwo w postaci benzyny czy ropy. Podczas lekcji przyrody wszyscy uczniowie dostali kolorowe broszury, które zawierały konkretne wskazówki służące poprawie jakości powietrza.  

Na parterze szkoły na pewno też zauważyliście zmiany. Pojawiła się nowa tablica przedstawiająca działania jakie możemy podjąć, aby poprawić stan atmosfery. Jednym z nich jest palenie dobrej jakości paliwem, które ma niską zawartość popiołu, siarki i wilgoci. Ponadto, warto wybierać niskoemisyjne źródła ciepła, takie jak ogrzewanie na gaz czy prąd oraz ogniwa fotowoltaiczne. W naszych domach możemy zainstalować również kolektory słoneczne i pompę ciepła. To nowe rozwiązania, które są przyjazne środowisku. Innym sposobem proponowanym przez nasze miasto jest podłączenie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ciepło systemowe LPEC powstaje w dwóch elektrociepłowniach, które podlegają rygorystycznym normom emisji spalin. No i oczywiście by chronić naszą atmosferę warto do szkoły przyjeżdżać rowerem. A jeśli mieszkacie bardzo daleko to zdecydowanie bardziej od auta polecam komunikację miejską. Sam z niej korzystam. W autobusach jest przyjemnie, luksusowo i można odpocząć.

Obok tablicy, postawiono także tabelę jakości powietrza na kolejne 30 dni. LPEC Lublin udostępnił nam pyłomierz, który służy do mierzenia stężeń pyłów zawieszonych w powietrzu. Ocenialiśmy stan powietrza wokół naszej szkoły, a wyniki zapisywaliśmy w tabeli. Podczas pomiarów dwa razy wystąpił stan alarmowy. Jednak w większość dni nasz pyłomierz świecił zieloną diodą, co oznaczało, że mamy bardzo dobry stan powietrza.

Cieszę się, że moja klasa przyłączyła się do tej kampanii. Fajnie się bawiliśmy i poznaliśmy dużo ciekawych informacji. Dostaliśmy również konkretne wskazówki, jak zadbać o powietrze dookoła nas. Teraz trzeba tylko wykorzystać tę wiedzę w codziennym życiu. No i oczywiście pamiętajcie: Każdy z Nas ma wpływ na dobra atmosferę!

Michał Filip klasa 4C

Atmosfera

About Author

Leave Comment

Back to top