– KOLEJNE DZIAŁANIA W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

W Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa w szkole odbywają się kolejne projekty i różnorodne działania.

W świetlicy szkolnej w każdym tygodniuodbywająsię zajęcia czytelnicze pod hasłem „ Czytanie na dywanie”. Panie wychowawczynie, a także uczniowie klas starszych czytali dzieciom książeczki. Po wysłuchaniu omawiali ich treść, prowadzili rozmowy i ciekawe zabawy. Książki były także inspiracją do wykonania interesujących prac plastycznych.

„Przygody klauna Alka”

„Owady i kwiaty”

„Nela mała podróżniczka”

„Starsi czytają młodszym” to projekt, w który zaangażowali się uczniowie klas ósmych. W ramach tej akcji, na przełomie kwietnia, maja i czerwca ósmoklasiści czytali najmłodszym dzieciom z klas 0, I, II wybrane wiersze Juliana Tuwima,  Jana Brzechwy , a także baśnie H.Ch. Andersena. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem słuchały czytanych utworów, bezbłędnie odpowiadały na pytania, kolorowały ilustracje związane z treścią.

Celem akcji było propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, kształcenie umiejętności planowania i wykorzystania czasu wolnego, a także integrowanie uczniów starszych z młodszymi dziećmi. W ramach tej akcji starsi ćwiczyli dykcję, właściwą intonację, płynne czytanie ze zrozumieniem, młodsi zaś koncentrację, pamięć, wrażliwość oraz zainteresowanie książką.

Klasy  O

W klasach I odbyło się:

• Pasowanie na czytelnika,
  • Udział w akcji „Starsi czytają młodszym”,
  • Wykonanie ilustracji do ulubionych wierszy J. Tuwima i J. Brzechwy,
  • Klasowy konkurs recytatorski – kl. 1a,
  • Udział dzieci w międzyszkolnym konkursie recytatorskim „Człowiek dla człowieka bratem”
  • Udział w szkolnym konkursie czytelniczym „Książkowe mole są wśród nas”

W I etapie edukacji

Laureatem został Piotr Kanadys uczeń klasy I c

• Wizyta w lubelskiej drukarni – poznanie historii książki – kl. II a,
  • Udział w akcji „Starsi czytają młodszym”,