– WARSZTATY Z KOMUNIKACJI Z OSOBAMI NIESŁYSZĄCYMI

W październiku odbyły się warsztaty z komunikacji z osobami niesłyszącymi. Poznaliśmy sposoby komunikacji: język migowy, w tym alfabet języka migowego. Naszymi gośćmi byli uczniowie z Technikum nr 1 przy SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej w Lublinie. Byli wśród nich też absolwenci naszej szkoły.

Nasi goście opowiedzieli jak żyją i funkcjonują na co dzień, jakie mają zainteresowania. Pasją Igora jest sport, a dokładnie pływanie. Opowiedział nam, że jego niepełnosprawność nie jest żadną barierą w realizacji marzeń. Przyniósł i pokazał nam medale z Igrzysk Światowych w Caxias do Sul w Brazylii. Dowiedzieliśmy się również, że od 1958 roku w ostatnią niedzielę września głusi mają swoje święto Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego.

Po krótkim wstępie uczyliśmy się migać podstawowe słowa takie jak: dzień dobry, do widzenia, mam na imię i każdy swoje imiona, nazwy zwierząt. To było ciekawe nowe doświadczenie, zobaczyliśmy, że komunikacja z osobami niesłyszącymi nie jest taka trudna, pokonaliśmy tę barierę.