– Święto Szkoły

Siódmego czerwca obchodziliśmy ŚWIĘTO SZKOŁY. Uczniowie klas ósmych, pod opieką wychowawców wraz z pocztem sztandarowym, udali się pod pomnik na Majdanku. Tam złożyli kwiaty i zapalili znicze. W ten szczególny dzień, na szkolnych korytarzach można było obejrzeć wystawę pokonkursową”, Człowiek dla człowieka bratem”. Nauczyciele zarówno I jak i II etapu zorganizowali zajęcia opowiadające o imieniu szkoły. Na stronie internetowej naszej placówki został zamieszczony artykuł dotyczący historii jej imienia Hołd poległym na Majdanku, oddadzą też uczniowie pozostałych klas, udając się w wybranym przez wychowawcę dniu, pod pomnik Mauzoleum..

Święto Szkoły - Majdanek

Święto Szkoły - Madanek

Święto Szkoły - Majdanek

Święto Szkoły - Majdanek

Treść Przemówienia

Jak ważne jest imię?
Imiona od zawsze miały wyjątkową wartość. Nadaje się je z dużą uwagą oraz ze świadomością, że imię identyfikuje i reprezentuje tego, kto je nosi.
Imiona nadaje się również szkołom. Nasza szkoła nosi imię Pamięci Majdanka.  Zostało nadane w 1999 roku.
Dzisiaj zgromadziliśmy się tutaj, aby uczcić to wydarzenie.
Dlaczego Pamięci Majdanka? Miejsce, w którym teraz się znajdujemy, tak blisko naszej szkoły, to teren byłego obozu koncentracyjnego Majdanek. Był to niemiecki nazistowski obóz zagłady, który działał w latach 1941 – 1944. Zajmował powierzchnię 270 hektarów, czyli należały do niego również te tereny, na których mieści się nasza szkoła. Przebywali tu mężczyźni, kobiety oraz dzieci prawie z 30 państw. Łącznie było to ok. 130 tysięcy ludzi, z których większość stanowili Żydzi, Polacy, Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy. Więźniowie mieli stanowić darmową siłę roboczą dla realizacji planów rozbudowy III Rzeszy. Jednak w rzeczywistości nieustannie towarzyszyły im: głód, strach, katorżnicza praca, choroba oraz zagrożenie życia. Życie straciło tu blisko 80 tysięcy ludzi.
Obóz zlikwidowano w lipcu 1944r., ale wcześniej więźniowie byli wywożeni do innych obozów. Próbowano zatrzeć ślady zbrodni…
Zatem na wybór imienia dla naszej szkoły wpłynęła bliskość obozu, a także jego obecność w lokalnej tradycji. Stało się to okazją do przekazywania uczniom takich wartości jak: tolerancja, pokój, miłość, a także prawda i sprawiedliwość. W hymnie naszej szkoły znalazły się bardzo ważne słowa, które stały się motywem przewodnim:
„Zrozum, istnienie to dar, uczyń więc życie barwnym kwiatem. Pamiętaj prostą prawdę, że człowiek dla człowieka jest bratem”.
Te ostatnie słowa stały się misją naszej szkoły.
Dzięki temu, że wciąż pamiętamy, będą pamiętać również następne pokolenia.

About Author

Leave Comment

Back to top