– PROJEKT EDUKACYJNY „Julian Tuwim – poeta dziecięcej radości” w klasie 1a

W dniu17.10. 2023 klasa 1a przystąpiła do projektu edukacyjnego pt. „Julian Tuwim- poeta dziecięcej radości”. Z tej okazji odwiedziła nas p. Marzena Kuzioła, czyli nasz szkolny nauczyciel bibliotekarz. Opowiedziała nam ona w przystępny sposób o życiu Julina Tuwima, podając liczne ciekawostki. Spotkanie to było również okazją do zabaw ruchowych, przy piosenkach inspirowanych wierszami Tuwima.

Kolejnym etapem realizacji projektu było stworzenie klasowej biblioteczki z książkami Juliana Tuwima. Uczniowie chętnie przynosili własne ulubione dzieła pisarza. Następnie wspólnie czytaliśmy wybrane wiersze. Okazało się, że większość dzieci, zna niektóre z nich na pamięć.

Wykonaliśmy też piękne lapbooki. czyli tematyczne książki.  Sukcesywnie przez kilka dni uczniowie wklejali, kolorowali, rysowali wszystko to, co nawiązuje do poszczególnych wierszy Tuwima. W ten sposób powstały wspaniałe dzieła sztuki. Chętni uczniowie narysowali również piękne portrety Tuwima. Wszystkie te prace można podziwiać na wystawce, która jest usytuowana na pierwszym piętrze naszej szkoły.

Następnie uczniowie nauczyli się na pamięć wybranego wiersza i wyrecytowali go przed klasową publicznością. Była to wspaniała uczta dla uszu. Okazało się, że wśród uczniów klasy 1a są prawdziwi mistrzowie recytowania.

Zwieńczeniem projektu było utworzenie pociągu przez pierwszoklasistów, który poprowadził ich do sali gimnastycznej, gdzie czekała na uczniów niespodzianka, czyli wspólne słuchanie znanego i lubianego wiersza Tuwima pt. „Bambo”.

Realizacja projektu pozwoliła uczniom poznać bliżej twórczość Julina Tuwima oraz zaszczepić w pierwszoklasistach zamiłowanie do dziecięcej poezji. Była to też szansa do twórczego działania, współpracy, doskonalenia procesów pamięciowych oraz umiejętności oratorskich.

Projekt - J. Tuwim