– Projekt edukacyjny: „Poznajemy i kultywujemy tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia”

W grudniu uczniowie klasy 1c realizowali projekt edukacyjny pt. „Poznajemy i kultywujemy tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia”. Jego celem było poznanie dawnych i obecnych polskich tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

W ramach realizacji projektu dzieci podejmowały różnorodne zadania. Szóstego grudnia w naszej szkole odwiedził uczniów święty Mikołaj wraz elfami. W czasie spotkania uczniowie przeprowadzili wywiad ze św. Mikołajem na temat jego warsztatu pracy i działań, które podejmuje dla dzieci. Wszyscy obecni zostali obdarowani  pięknymi prezentami. Każde dziecko miało możliwość usiąść na kolanach niezwykłego gościa. W tym czasie mikołajowa ekipa wykonywała pamiątkowe zdjęcia z tego spotkania. Następnie uczniowie dzielili się swoimi wiadomościami na temat tradycji bożonarodzeniowych. Dużą pomysłowością i umiejętnościami wykazały się podczas projektowania bombek, którymi dekorowały klasową choinkę. Świąteczne drzewko w blasku mieniących się lampek prezentowało się wspaniale. Spotkanie przebiegało w miłej i świątecznej atmosferze wśród śpiewu kolęd i zabaw integracyjnych.

Kolejnym zadaniem dzieci wynikającym z projektu było wykonywanie ozdób choinkowych z papieru: łańcuchów, pawich oczek, gwiazdek itd. Tym razem miały one stać się elementami dekoracji do wystroju domowych choinek. Tuż przed świętami odbyła się rozmowa o tradycjach związanych z wieczerzą wigilijną i obchodami świąt. Uczniowie poznali nazwy potraw wigilijnych i świątecznych przysmaków. Był to również czas praktycznych ćwiczeń związanych ze składaniem świątecznych życzeń. Pierwszaki z zaangażowaniem podjęły się także wykonania stroików z pomarańczy, które miały znaleźć się na świątecznym stole. Praca nie należała do łatwych zadań, ale w efekcie cieszyła oczy pięknym wyglądem.

Ciekawym wydarzeniem podczas realizacji projektu była wizyta uczniów w Domu Opieki Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie w Lublinie przy ul Kosmonautów. Miała ona miejsce w dniu 20.12.2023r. W pensjonacie dzieci składały mieszkańcom świąteczne życzenia, wręczyły stroik oraz zaśpiewały kolędy. Stroik był niezwykły, bo został wykonany z tkanin i szyszek, a swoim wyglądem przypominał świąteczne drzewko. Wykonały go dzieci ze świetlicy szkolnej pod kierunkiem pani Oleny. Wiele radości wniosło to spotkanie dzieciom i starszym, mocno schorowanym ludziom.

21.12.2023r. klasa 1c uczestniczyła w szkolny kolędowaniu podczas uroczystej akademii związanej ze świętami Bożego Narodzenia. W pięknych, galowych strojach uczniowie klasy 1c po raz pierwszy uczestniczyli w tym niezwykłym, świątecznym wydarzeniu.

Podsumowanie projektu odbyło się w piątek 22 grudnia 2023r., a jego punktem kulminacyjnym było dzielenie się opłatkiem i składanie sobie nawzajem świątecznych życzeń. Czas oczekiwania na wigilię wypełniony był zabawą, podczas której uczniowie mogli wykazać się zdobytą wiedzą i umiejętnościami – rozwiązywali zagadki świąteczne i śpiewali kolędy i pastorałki.

Spotkanie z Mikołajem

Z wizytą w DPS

Zapraszamy do galerii ze zdjęciami.