– „Autyzm. Jak rozpoznać i wspierać.”

Spektrum autyzmu to zaburzenie neurorozwojowe. Oznacza to, że mózg osoby z autyzmem inaczej niż osoba neuroytypowa, odbiera i przetwarza sygnały płynące z otoczenia. Autyzm wiąże się z trudnościami w sferze komunikacji, mowy, interakcji społecznych. Osoba w spektrum autyzmu przejawia tzw. sztywne zachowania, co oznacza przywiązanie do rutyny i powtarzalnych czynności.

Nasza szkoła wspiera dzieci z niepełnosprawnością, w tym ze spektrum autyzmu, wychodząc naprzeciw specyficznym potrzebom uczniów. Zaopiekowania jednak potrzebują nie tylko sami uczniowie  –  dzieci i młodzież z autyzmem, ale również ich środowisko rodzinne. W trosce o rodziców dzieci z autyzmem nasza nauczycielka – Joanna Stalka-Jarska, stworzyła poradnik pt. „Autyzm. Jak rozpoznać i wspierać”. Książka ta, to zbiór praktycznych porad wśród których znajdą Państwo np. wskazówki jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami, jak stymulować rozwój dziecka, rozwijać jego kompetencje językowe i komunikacyjne oraz jak wzmacniać kompetencje emocjonalno-społeczne. Poradnik zawiera autorskie wierszyki logopedyczne, ćwiczenia dla rodziców dzieci z autyzmem oraz wywiady z ekspertami: lekarzem, psychologiem, dyrektorem specjalnej placówki, wykładowcą akademickim, neurologopedą oraz z dorosłą osobą w spektrum autyzmu.

Pani Joanna Stalka-Jarska, w dniu 19.03.2024 miała przyjemność gościć w studiu telewizyjnym w programie „To dobry dzień”. Była to okazja do rozmów na temat autyzmu oraz tego jak go zrozumieć, zaakceptować i oswoić. Zapraszamy do lektury oraz do obejrzenia nagrania.

Zdjęcie okładki poradnika pani Joanny Stalki - Jarskiej pt. "Autyzm". Okładka - na czerwonym tle niebieski motyl.

kliknij tutaj